Marvel’ın Disney+ Dizilerine Bir Bakış

Yaklaşık 15 yıldır sinema sektöründe büyük rol oynayan ve herkesin “Avengers: Infinity War” ve “Avengers: Endgame” ile öğrendiği Marvel’ın yeni sezon dizileri yeni yeni kurulan Disney+ üzerinden büyük bir hızla ilerliyor. Türkiye’ye de Disney+’ın gelmesiyle hali hazırda büyük bir kitlenin izlediği Marvel dizileri Türkiye’de genel geçer hale geldi. Bu kadar büyük bir kitlenin izlemesine rağmen dünya çapında sinema sektöründe elde ettiği başarıyı, Marvel bu sektörde elde edemedi. Loki gibi dizilerin çok büyük kalitesini Ms. Marvel gibi tabiri caizse daha basit diziler gölgeledi.

 

Wanda Vision

 

Marvel’ın Disney+ üzerinden yayınlanan ilk dizisi olan Wanda Vision, Marvel’ın sektöre çok hızlı girmesini sağladı ve elde ettiği büyük başarıyla dizi severlerin yeni gelecek Marvel dizilerini ilgi duymasına yol açtı. Bölümler içerisindeki gizli mesajlarıyla izleyicinin dikkatini her bir bölüm en üstte tutmayı başardı. Marvel hayranlarına da içerisinde barındırdığı ilginç detaylarla istediğini rahatlıkla veren bir dizi oldu ancak Marvel’ın film sektöründe kullandığı ilgiyi yüksek tutma stratejisi bu yapımda hızını alamadı ve Youtuberlar sayesinde de çok ünlü çizgi roman karakterlerinin yapımda görüneceği beklentisi oluștu. Bu da gerçekleșmeyince can sıkıcı oldu. Genel hatlarıyla başarılı bir yapım olan bu dizi sonrasında çekilen potansiyel altı “Doctor Strange Multiverse of Madness” filminin alt yapısını oluşturdu fakat keşke oluşturmasaydı. Doctor Strange filmi adının da çoklu evrenler çılgınlığı olmasıyla çok büyük potansiyele sahipti. Fakat o filmde bu dizide aslında sorunlarını çözmüş olan Wanda’yı kötü karakter yaparak tutarsız bir durum oluşturdular. Doctoe Strange filmine olan etkileri dışında başarılı bir diziydi diyebiliriz, Marvel Disney+’ a güçlü girdi.

 

Loki

 

Genel kitleye göre en başarılı Marvel dizisi olan Loki Marvel evrenindeki zaman kavramını çok net bir şekilde ortaya koydu. Aynı zamanda 5. ve 6. faz döneminde karşımıza getireceği kötü adamımızı çok net bir şekilde gösterdi. She Loki hem kararlılığı hem de kıvrak zekası ile Marvel evreninde çok büyük değişiklik yaratacak olayın mimarı oldu. Tüm Marvel severlerin gözdesi olan Loki ise yine herkesi çok güldürdü ama bu sefer onun duygularına inen bir diziyle karşılaştık ve bu da aslında izleyenleri çok şaşırttı. Karakter dolu filmdeki çoğu detay ince düşünülerek hazırlanmıştı. Bu kadar film ve diziye yön verecek olan Loki izleyicilere büyük bir seyir keyfi verdi. 

 

What If

 

Benim en çok sevdiğim Marvel dizisi olan What If, animasyon temalı olması sebebiyle sınırların çok rahat aşıldığı ve olağanüstü fikirlerin işlendiği bir yapım oldu. İzlerken özellikle uzun zaman boyunca aklıma gelen uçuk fikirlerin cevaplandığını hissettim. Dizinin aslında baş karakteri Watcher her şeye geniş bir açıdan baktığını ve bilge olduğunu bize çok iyi gösteriyor. Bu kadar bilge olmasına rağmen bazı karakterler tarafından alt edilebilmesi bu dizinin gerçekten sınırlarının olmadığını hissettiriyor. Umarım ikinci sezonda da şu anki çıtayı aşıp mükemmel bir dizi ortaya koyarlar. 

 

Falcon and The Winter Soldier

 

İki karaktere de aşırı bağlı olmasam da diziyi izleme gereği duydum. Genellikle Falcon üzerine düşen ve diğer baş karakteri biraz daha silik göstermesiyle bende çok da etki yaratmayan bir yapım oldu. Süper askerleri biraz daha derinlemesine tanıdığınız ve geçmişte bizim bilmediğimiz ne tür sıkıntıların yaşandığını bize anlatan dizi, kötü karakterin çok da başarılı olmamasıyla güç dengesini pek sağlayamadı. Onun dışında herkesin görmeyi beklediği Baron Zemo, filmi havasıyla daha yukarılara taşıdı. Yaptığı dans ile YouTube’da uzun süre yer işgal eden bu karakter oyuncusunun da becerisi ile filmdeki en sevilen karakter oldu. Falcon‘un Captain America olmasıyla gerçekten güzel bir iş başardıklarını düşünüyorum. Falcon’u Captain America yapmaları da çok doğal ilerledi. İnsanlar alışırken zorluk yaşamayacaklar. Dizi içerisinde verdikleri ırkçılık karşıtı duruşu beğeniyorum ancak son sahnelerde fikirleri yansıtırken biraz yapmacık olduklarını söyleyebilirim. Bu kadar yapmacıklık yerine Winter Soldier’ı biraz daha görseydik çok daha iyi bir yapım olabilirdi.

 

Hawkeye

 

Aslında Marvel’ın oyun ve animasyonlarında da çok büyük yer kaplayan Kate Bishop’un, oyuncu seçimi ile dizi-film perdesine çok güzel yansıyacağını düşündüm. Hawkeye’ın da her zamanki karizmasının diziye renk katacağı belliydi. Spiderman için çok önemli bir yer kaplayan Kingpin’i de görmemizle dizinin gerçekten başarılı olacağı hissiyatına kapılmıştım. Bence potansiyelinde çok daha büyük işler başaracağını düşünmeme rağmen konuştuğumuz birçok diziden çok daha alt kademede yer alan bir dizi oldu. Güzel ters köşe yaptılar evet, ama Hawkeye gibi bir karakterin özel hayatını bu kadar sıkıcı anlatmaları ona olan ilgiyi çok düşürüyor. Kate’in hayatı iyi yansıtılmış, filmdeki enerjisi de iyiydi ancak potansiyelini asla kullanamadığından benim için harcanmış bir yapım olarak kaldı.

 

Moon Knight

 

Mükemmel oyuncu seçimi, mükemmel şarkılar ve oyunculukların konuya uyumu. Bu dizi gerçekten beklentinin çok üstündeydi ve bence en etkiliyecisiydi. Bana kalırsa herkes Marvel evreninde Batman-vari bir karakteri izlemek ve bunu izlerken Batman çakması dememek isterdi. Ben bunu hissettim izlerken. Dizi hakkında eleştirilecek çok bir şey yok, ilk başta tam anlatamıyor elindekileri ama 3 ve 4. bölümden sonra her taş yerine oturuyor ve anlamaya başlıyorsunuz. Mitoloji zaten çok zevkli bir konseptken bunu yeni konularla harmanlayıp hem de yapmacık göstermemek çok büyük bir beceri. Daha fazla övmeden hepinize bunu izlemeniz gerek diyerek Moon Knight’ı bitiriyorum.

 

Ms. Marvel

 

Marvel’ın son kötü gidişatını resmileştiren dizi olarak sayılabilir aslında. Arka arkaya çok dizi çıkardıkça artık insanları soğutan Marvel, Ms. Marvel dizisi ile de “Yetti artık!” dedirtti kısaca. Ms. Marvel aslında çizgi romanda daha farklı bir orijin hikayeye sahip. Ama genel dizilerin gidişatı, sinema evrenine hizmet etmek olarak ilerlediği için burada da meselenin bu olduğunu düşünüyorum. Fakat bu süreç o kadar uzadı ki Ms. Marvel gibi diziler ortaya çıktı. Evet, biliyoruz Endgame’den sonra insanlar bıktı ama yine heyecanlı bir film yapılırsa niye gitmesinler? Tamam bu kadar karakteri bir anda toplayamazlar, başlangıçlarını anlatmanız gerekiyor ama dizilerin içindeki bizim asla önemsemediğimiz yan karakterleri diziden çıkarabilirsiniz. Öyle ki yan karakter özellikle de Ms. Marvel’da ana karakterin önüne geçti. Sonuçta büyük perdede Ms. Marvel’ı izleyeceğiz, ailesini değil.

 

She-Hulk

 

Bu kadar laf edilmesine rağmen birkaç bölümü olmasa ve elindekileri daha derli toplu iletse çok güzel bir dizi olacağını düşünüyorum. Farklı bir sinema tekniğiyle çok dinamik başlayan bu dizi bize She-Hulk’ın süper kahraman ve normal hayat ikileminden çıkışını pek güzel anlatmıyor. Ortalardaki birkaç bölümün trajikomikliğiyse karaktere olan ciddiyeti tamamıyla bozdu. Umarım bu kadar önemli bir karakteri daha fazla saçma mizah malzemesi yapmazlar. Son iki bölümde öğrendiğimiz detaylar bu diziyi kurtardı ama durum böyle olmayabilir. 

 

Uzun lafın kısası Marvel, Endgame sonrası gerçekten kaliteli dizilerle Disney+ üzerinden de iyi gideceği hissiyatını verse de sonradan çıkan diziler gerçekten hayranları bile rahatsız etti. Kang gibi önemli unsurların da açığa çıkması artık yavaş yavaş büyük ve karmaşık olaylara geçtiğimizi hissettiriyor ama daha fazla kötü dizi izlersek insanların ilgisi büyük çoğunlukla azalacaktır. Umarım Ant-Man filmi çok büyük yerlere gider ve seyircinin ilgisini geri toplar. Görüşmek üzere…

Yazı oluşturuldu 1

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön