The Storyline: God of War

Dün itibariyle yıllardır tanıdığımız Kratos’un ve son oyunda karşımıza çıkarak kalbimizi çalan Atreus’un hikayesinin son bölümü piyasaya çıktı. Çok beklenen oyun “God of War: Ragnarok” artık sevenlerinin oynaması ve Kratos’la Atreus’un hikayesinin nasıl biteceğini merak edenlerin öğrenmesi için hazır. Peki son oyunda neler olmuştu, Kratos’la Atreus şu anki durumlarına nasıl geldiler?

 

Yunan tanrılarıyla yaşadığı uzun olaylardan sonra İskandinav tanrılarının deyimiyle “Midgard”da ölen eşi, Faye, ve yeni tanıtılan karakterimiz olan oğlu Atreus’la beraber Kratos’un hikayesi başlıyor. Cenazeden kısa bir süre sonra evlerine gelerek Kratos’u uyaran ve sonradan tehdit eden Odin’in oğlu Baldur, Kratos’la olan kavgası sonrası kısa bir süreliğine ölür. Bu sırada da Kratos, daha yolculuğa çıkmaya hazır olmadığını düşündüğü Atreus’la beraber zorunlu olarak Faye’nin küllerini en yüksek dağa götürmek üzere bir yolculuğa çıkar. 

 

Yolda ormanın cadısı ve Baldur’un da annesi Freya ve dünyayı kaplayan yılan Jormungandr ile tanışır. Burada da Jormungandr’ın Atreusu tanıdığını ancak Atreus’un onu daha önce hiç görmediği ortaya çıkar. Sonrasında da yolculuklarını tamamlamak için çeşitli büyülü aletler toplayan ikili, Kratos’un bu oyununda ünlenmiş olan “Leviathan Baltası”nı zamanında Faye için yapmış olan Brok ve Sindri cüceleriyle tanışırlar. 

 

Atreus ve Kratos, kısa bir süre sonra Midgard’ın en yüksek dağına çıkarlar ve orada bir ağaca hapsolmuş olan Mimir ile tanışırlar. Her şeyi bilen ve Odin’in tek gözünü çıkardığı Mimir, ikiliye en yüksek dağın Midgard’da yer almadığını ve bunun için gidilmesi imkansız olan devler diyarı Jotunheim’a gitmeleri gerektiğini söyler. Bunun üzerine Kratos Mimir’in kafasını kesip Freya’ya götürür. Freya da Mimir’in kafasını canlandırıp Kratos ve Atreusun yolculuğunu üç kişilik bir gruba çıkartır.

 

Jotunheim’a giden yolu açabilecek bir aleti almak için üçlü zamanında Thor’un öldürdüğü bir devin içine girerek oradan Odin’in kilitlerini açmaya yarayan bir anahtar alırlar, ancak devin içinde onları Thor’un oğulları Magni ve Modi beklemektedir. Yine kısa bir kavga sonrası Kratos Magni’yi öldürür ve Modi kaçar. 

 

Anahtarı alan üçlü, İskandinav mitolojisinin 9 diyarını gezebildikleri Tyr’in tapınağında onları yolculuklarının sonuna yaklaştıracak bir odanın kilidini açar ve aynı zamanda Thor’un kaçan oğlu tarafından tuzağa düşürülürler. Zor durumda olan ve gücünü tamamen kullanmak istemeyen Kratos’un yardımına Atreus Kratos’la aynı gücü kullanarak yetişir. İnsan olduğuna inanan ve bu tür güçlerin onda olmadığını düşünen Atreus yaşadığı şok ile bayılır, tanrılardan nefret eden ve onlardan biri olduğunu unutmaya çalışan Kratos ise Atreus’a tanrı olduklarını söylemeyerek çok büyük bir yanlış yaptığını anlar. 

 

Bunun üzerine Kratos, Atreus’u kurtarabilecek tek şey olan ölüler diyarı Helheim’ın bekçisinin kalbini almak üzere kendi başına bir yolculuğa çıkar. Uzun zamandır God of War serisini oynamış olan ve insanların da heyecanla beklediği Kaos’un Kılıçlarını da burada kullanmak üzere tekrardan koluna geçirir. 

 

Helheim’da eski ölüleri de gören Kratos, babası Zeus ve Athena ile yüzleşmek zorunda kalır. Onlarla beraber gelmiş olan Mimir da bu şekilde Kratos’un gerçek kimliğini ve aslında “Sparta’nın Hayaleti” olduğunu öğrenir. 

 

Freya’ya dönüp Atreus’u iyileştirdikten sonra Kratos oğluna onun aslında bir tanrı olduğu hakkındaki gerçekleri söyler ve Atreus’un hayatında yeni bir sayfa açılmış olur. Tanrı olduğunu öğrendiği için davranışları değişen, insanlara üstten bakmaya başlayan Atreus, dağın tepesine çıkarken bitik durumda olan Thor’un oğlu Modi’yi görür. Hareket etmekte bile zorlanan Modi’yi oracıkta öldürmesi Atreus’un kötü bir yola doğru ilerlediğini gösterir. 

 

Üçlü dağın tepesine çıkar ve Jotunheim’a giden kapıyı açmak üzereyken Baldur karşılarına çıkar. Kratos Baldur’a saldırmamasını söylese de babasının sözünü dinlemeyen Atreus, Kratos’a ok atar ve fırsattan istifade Baldur Kratos’u etkisiz hale getirip Atreus’a saldırarak onu bayıltır ve kaçırır. 

 

Atreus’u geri almaya çalışan Kratos, çeşitli kavgalardan sonra kendisini, Atreus’u ve Baldur’u Tyr’in tapınağı üzerinden Helheim’a gönderir. Oradan kaçmaya çalışırken de Atreus Kratos’un tanrı olduğundan daha fazlasını sakladığını, kendi babasını öldürerek Sparta’dan kaçtığını öğrenir. 

 

Jotunheim’a gidebilmek için çok fazla seçeneği kalmayan üçlümüz, son çare olarak Jormungandr’ın midesinden Mimir’in gözünü geri almaları gerektiğini öğrenir. Yılanın içine girdikten kısa bir süre sonra bu sefer Baldur Jormungandr’la kavga ederek Kratos ve Atreus’un içeriden çıkmasını sağlar. Sonrasında da oyunun final kavgası başlar. 

 

Baldur’la Kratos’un kavgası başlarken Freya oğlu Baldur’u korumak üzere gelir ve ona zamanında yaptığı ölümsüzlük ve hissiyatsızlık büyüsünün yardımıyla Kratos’u öldürebileceğini söyler. Baldur, Atreus’a zarar vermeye çalışırken Atreus’un ceketindeki ökseotu oku eline batar. Ökse otunun Baldur’un üstündeki büyüyü bozan madde olduğu ortaya çıkar. Kratos, büyüsü bozulan Baldur’a karşı kavgayı kazanabilecek bir hale gelmiştir ve uzun bir kavganın ardından iki taraf da yorgun düşer. 

 

Baldur, yaptığı büyü yüzünden hayatını mahvettiğini söyleyerek annesi Freya’yı öldürmek üzere atılırken son bir gayretle Kratos araya girer ve Baldur’un yaşamına son verir. Oğlunu ölü görmektense ölmeyi tercih etmiş Freya ise intikam yemini ederek oğlunun ölü bedenini alır ve gider. 

 

Yolculukları için bütün engelleri aşan Atreus ve Kratos, Mimir’in de gözünü alarak Jotunheim’a giden geçidi sonunda açarlar ve en yüksek dağın tepesinden Faye’nin küllerini bırakırlar. 

 

Dağın tepesinde öğrenirler ki şu ana kadar gerçekleşmiş olan her şey uzun yıllar önce dağlara kazınmış. Atreus ve Kratos aslında daha büyük bir hikayenin sadece başındadır. Atreus’un da asıl isminin en çok tanınan ve korkulan İskandinav tanrılarından biri olan “Loki”  olduğu öğrenilmiş olur. 

 

Yeni oyunda da Atreus ve Kratos ikilisinin bu olaylardan yıllar sonra İskandinav tanrılarıyla olan yüzleşmesini ve Ragnarok’le beraber tanrıların evi olan Asgard’ın yıkılışını göreceğiz. God of War Ragnarok’ü oynayacak olan herkese şimdiden iyi eğlenceler!

Yazı oluşturuldu 5

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön