Bansko 101

Kayak severler için sezonu en iyi değerlendirmenin yolu; bembeyaz pistleriyle ünlü, kolay ulaşılabilir lokasyonuyla keyifli bir kış tatili fırsatı sunan, Bulgaristan’ın ünlü kayak merkezi Bansko!

 

Hava şartlarının soğuk, kurak ve karlı geçtiği kış aylarında Basko oldukça hareketli bir sezon geçiriyor. Kış tatili için oldukça ilgi gören bu dağ kasabasını ziyaret etmek için en iyi zaman kayak sezonu fakat temmuz ve eylül aylarında da Pirin Dağlarında hava şartları müsaade ettiğince tırmanış ve dağ yürüyüşleri oldukça keyifli geçiyor. 

 

Bulgaristan’ın en büyük ve en gözde kayak merkezlerinden biri olan Bansko, başkent Sofya’nın yaklaşık 150 kilometre uzağında bulunuyor ve 930 metre yükseklikte Pirin Dağları’nın eteklerinde konumlanmış durumda. 990 ile 2.600 metre arasında değişen toplam 70 kilometrelik kayak pisti ağına sahip olan Bansko’da 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah zorluk derecesine sahip pistler bulunuyor. Bu pistler arasında en bilineni ise Alberto Tomba’nın adını taşıyan siyah zorluk derecesine sahip Tomba Pisti. Çeşitli zorluk seviyelerinden pistlere sahip olmasıyla Bansko kayak merkezi, her yıl birçok farklı düzeyden kayakçıya ev sahipliği yapıyor. 

 

Pistlerin çeşitliliğinin yanında konaklama, kayak dersleri ve kayak kiralama ücretlerinin de Türkiye kayak merkezlerine oranla oldukça hesaplı olması da Türk turistlerin Bansko’yu tercih etmeleri için bir başka sebep. Bölgeye yoğun ziyaretçi akını nedeniyle birçok farklı konaklama seçeneği bulunuyor ancak konaklama için genellikle ziyaretçiler otel bölgesini tercih ediyorlar. 

 

Kayak merkezine kolay ulaşım için gondol istasyonuna yakın bir konumda konaklamak iyi bir tercih olacaktır. Gondol istasyonundan bahsetmişken kasaba içinde ulaşım minibüslerle sağlanıyor. Kasabadan kayak merkezine ulaşmak isteyenler de gondola adı verilen teleferikleri kullanıyorlar. Gondolaya binmek istemeyenler içinse oteller bölgesinden minibüsler de ulaşım için tercih edilebilir. 

 

Kış tatiline gitmişken kayak yapmanın yanında tabii ki Pirin Dağları’nın muhteşem doğasını gezmeden dönmek olmaz. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış olan Pirin Ulusal Parkı, birçok farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem doğa alanı, harika bir trekking bölgesi olup doğayla baş başa keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer. Burada, karın doğayla olan uyumunu gözlemleme fırsatı bulacaksınız. İnsanın henüz ayak basmadığı toprakları örten kar taneleri, gözlerinize günlük yaşantıda nadiren denk gelinen bir estetik sunacaktır. Pirin Dağları’nda bu güzellikleri keşfetmek oldukça unutulmaz bir deneyim. Bunun yanında 1835 yılında inşa edilmiş olan kasabanın sembolü Trinity Meryem Ana Kilisesi de ziyaret edilmesi gereken bir yapı. 

 

Bansko’da gece hayatı da oldukça canlı, uzun kış gecelerinde bölgenin en gözde eğlence mekanı olan Flash Club’ta dünyaca ünlü DJ’lerin performansları eşliğinde sabaha kadar dans edebilirsiniz. Bunun yanında her yıl Basko’da çeşitli festivaller düzenleniyor. Bunlardan bir tanesi olan ve ocak ayının son haftası başlayıp şubat ayının ilk haftalarına kadar süren Bansko Skifest, kayak ve müzik keyfini bir arada sunuyor. Festival boyunca pek çok DJ ve sanatçı performans sergiliyor. Ayrıca şubat ayı başında gerçekleşen World Cup Snowboard Turnuvası oldukça eğlenceli bir uluslararası turnuva, dünyanın dört bir yanından iddialı kayakçıları bir araya getiriyor. Bansko Horizon Fest ise gençler için sınırsız eğlencenin kapılarını aralayan, elektronik müzik ve kayağı birleştiren bir festival. Mart ayında gerçekleştirilen Horizon Fest için erken rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

Kısacası hem keyifli bir kış tatili yapmak isteyen turistler hem de profesyonel kayakçılar için mükemmel bir seçenek olan Bansko, kış sporları sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir.

Yazı oluşturuldu 2

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön