Melissa Vargas Kimdir?

Melissa Teressa Vargas Abreu, Küba doğumlu ve son yıla damgasını vuran milli voleybolcumuz. 1.94 m boyundaki 23 yaşındaki genç oyuncu, 2023 yılında Milli takımımızın Milletler Ligi’nde 1. olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri oldu. Melissa Vargas, blokta 315 cm yüksekliğe, smaçta ise 326 cm yüksekliğe ulaşabiliyor ve 112km/h servis hızıyla şu anda dünya rekorunu elinde tutuyor.

12 yaşındayken profesyonel voleybol antrenmanlarına katılan Vargas, sonrasında kariyerine Küba alt yaş milli takımlarında oynayarak devam etti. Şu an ise voleybol tarihinin en güçlü pasör çaprazlarından biri olarak görülüyor.

Melisa Vargas’ın Türk Milli Takımı’na geliş süreci 2018’de Fenerbahçe Spor Kulübünde oynamasıyla başladı. Türk milletinin voleybola en çok değer veren milletlerden biri olması ve oyunculara duyulan sevgi, Vargas’ın bizim ülkemizde kariyerine devam etmeyi isteme nedenlerinden biri olabilir. Yıllar içerisinde birkaç aylık aralar dışında kulüp kariyerini Fenerbahçe’de devam ettirmesi de bunu destekliyor. 2023 yılında da kulüp kariyerine Fenerbahçe’de devam ediyor.

2021 yılında Türk vatandaşlığı alması ve FIVB kuralları gerekçesiyle 2 yıl milli takımda oynayamayan Vargas, 2023 yılında Türk Milli takımına girerek bizi Milletler Ligi’nde şampiyonluğa götüren filenin yeni sultanı oldu. Milletler Liginde sadece milli takımı şampiyonluğa götürmekle kalmayıp, “En Değerli Oyuncu Ödülü” ve “En İyi Pasör Çaprazı ” ödüllerini de aldı. Evet, voleybol bir takım oyunudur ama bu bazı oyuncuların parlayamayacağı anlamına gelmiyor.

Melissa Vargas’ı diğer oyunculardan farklı kılan birçok etmen var. Çok güçlü olup gücünü kontrol edebilen bir voleybolcu olması onu özelleştirenlerden biri. Hücum yaparken karşı takımın bıraktığı boşluklara her hücumunda dikkat ederek ve bloğa takılmayarak kendi farkını ortaya koyuyor.

Melissa Vargas sadece voleyboldaki başarısıyla değil, kendi kişisel karizmasıyla da genç Türk voleybolcuların kalbini kazandı. İngilizce bilmesine rağmen röportaj yapmaya gelen gazetecilerden ingilizce bilmediğini söyleyerek kaçışı bile genç voleybolcuları güldürerek ününe ün katıyor. Sosyal medyada da kendisine ait fan sayfalarını bol bol görebileceğiniz bir voleybolcu. 

Türk Milli takımımızın şu anki başarısını tabi ki sadece Melisa Vargas’a bağlamak yanlış olur. Bizler her zaman voleybolda üstün başarılara imza atmış olsak bile 2023 yılındaki gibi diğer takımların bile imrenerek bakacağı kadar iyi olup olmadığımız tartışılır. 2023 yılındaki bir diğer olumlu değişikliğimiz de baş antrenörlüğümüzün Giovanni Guidetti’den Daniele Santarelli’ye geçmesi oldu. Filenin Sultanları’nın voleybol performansını belki de en çok geliştiren faktör bu oldu diyebiliriz. Sultanların oyun içi duygularına daha çok saygı duyan ve oyuncuların hatalarını maç ortasında bile düzelttirebilen bir antrenör olarak aramızda.

Avrupa Voleybol Şampiyonası’ndaki en son maçımızda Belçika Milli Takımı’yla kendi ülkelerinde karşı karşıya gelmiştik, hakemlerin ve karşı takımın moral bozma çalışmalarına rağmen Santarelli durumu iyi yöneterek Sultanların moral bozukluğuna yenilmesine izin vermedi. Fakat bizim takımımız, bu durumu Guidetti’yle olan maçlarda kontrol edemiyordu. En önemli oyuncularımızdan biri olan Ebrar Karakurt güçlü smaç ve servislerini, Guidetti döneminde stres anında kaçırırken Santarelli döneminde bitirici vuruş olarak sergilediğini görebiliyoruz.

Takımımızı sadece hücumda değil savunmada da daha aktif görebiliyoruz. Milli takımımız bir süredir bu neredeyse mükemmel performansı yakalamamıştı. Onlara başarılarının devamını diliyor ve gurur duyuyoruz.

Peki gelecekte takımımızı ve “MVP” Melissa Vargas’ı neler bekliyor? 

Avrupa şampiyonluğuna adım adım ilerliyorlar. Şu an herkesten farklı olduklarını kanıtlıyorlar fakat başarıları fazla hırslanmalarıyla veya herhangi bir düşüşte moral bozmalarıyla etkilenebilir. Özellikle Vargas’ın kendisiyle yarışabilecek bir oyuncuyla karşı karşıya gelmesi bu durumu tetikleyebilir. Ama takımımızın oyuncuları tarafından takımın neşesi ve enerjisi şeklinde bahsedilen Vargas’tan bunu beklemek yanlış olur. Vargas’ın her maçta kendini daha çok geliştirdiğini görebilmek mümkün, bizler ondan yeni rekorlar ve voleybol tarihinden silinemeyecek oyunlar bekliyoruz.

 

Yazı oluşturuldu 2

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön