Mucizevi Yolculuk: 5 Ronin

Teknolojinin hayatımıza girmesi ve teknolojiyle iç içe yeni varyasyonların oluşmasıyla hayatımıza giren yeni terimlerden biri olan e-spor günden güne popülerliğini artırıyor. Özellikle z kuşağı arasında yaygın olarak konuşulan ve aktif olarak takip edilen e-spor, yıllardır süregelen bu teknoloji birikimi sayesinde günümüzde öyle bir konuma gelmiştir ki bölgesel ve küresel organizasyonlar düzenleyerek ne kadar fazla insana ulaşabildiğini kanıtlamıştır. Bu yazımızda e-sporun gelişiminde en büyük katkısı olan League of Legends (LoL) topluluğunun gelişmesiyle ülkemizde düzenlenen TCL organizasyonuna 2020 yılında damga vuran ve beklenilenin çok üstünde performans sergileyerek herkesi şaşırtan 5 Ronin takımından bahsedeceğiz.

 

2020 kış mevsiminde ligdeki mücadeleye dahil olan ve gerek oyuncu kadrosu gerekse yeni kurulan bir takım olmalarının getirdiği uyum sorunları sonucunda aralarındaki kimyanın yeterince iyi olmaması sebebiyle etkili bir performans gösteremediler ve mevsimi sonuncu olarak kapattılar. Yaz mevsiminin başlamasıyla izleyiciler tarafından Samuray Pandalar’ın yine ligin sonunu hüsranla kapatacağı düşünülürken lige geçen seneye göre çok daha başarılı bir şekilde başladılar. Bu başlangıcın ardından inişli çıkışlı dönemler yaşayan 5 Ronin ekibi, Türkiye Büyük Finali’nde yer almaya giden yolun başındaki ilk görevleri olan play-off’lara katılmayı başardılar. 

 

Zirveye giden yoldaki ilk basamağı atlamalarına karşın, 5 Ronin ekibi bu meşakkatli yolun asıl zor kısımlarının play-off maçları olacağının farkındaydılar. Takım hayatında hiçbir organizasyonda başarıya ulaşamamış genç yeteneklerden oluşmasına ve play-off aşamasına kalan 6 takım arasında en zayıf halka olarak görülmelerine rağmen ilk etapta Dark Passage ekibini 3-1 lik seriyle mağlup ederek dikkatleri üzerlerine çektiler. 

 

İkinci etapta ise LoL izleyici topluluğunun neredeyse tamamını hayretlere düşüren bir seri yaşandı. Ligdeki dominant oyunuyla 18 maçtan sadece 2 tanesini kaybeden fastPay Wildcats ekibine ise bir sezonda aldıkları yenilgiden fazlasını tek bir günde yaşattılar ve seriyi 3-2 kazanarak Türkiye Büyük Finali’ne kalmayı başardılar. Bu galibiyetin ardından 5 Ronin’in mucizevi bir işe imza atmak üzere olduğunun farkına varan izleyiciler artık finaldeki rakipleri olan ve TCL var olduğundan beri en çok galibiyet elde eden 2. takım olarak adını dünyaya duyurmuş Papara Supermassive ekibi ile olacak karşılaşmalarında Samuray Pandalar’a şans vermeye ve desteklemeye başladılar. Bunun yanı sıra, ülkemizin şartlarında e-spor alanındaki başarıların pek parlak olmaması ve uzun zaman sonra bu kadar çekişmeli ve bir o kadar beklenmedik bir olay örgüsünün gerçekleşmesi de izleyicilerin keyiflerini yerine getirdi.

 

Çoğu izleyici 5 Ronin’in beklenmedik bir şekilde çıktığı bu mucizevi yolun sonunda başarıya ulaşmasını istiyordu fakat bu yolculuğun sonu tam anlamıyla mutlu bitmedi. Türkiye Büyük Finali, belki de kendilerinden 3-4 gömlek üst seviyede ve aynı zamanda defalarca dünya kupası müsabakalarında yer almış popüler oyuncularla karşılaşacakları için bu karşılaşmanın kağıt üzerinde Pandalar için cehennem gibi geçmesi gerekirken dişe diş ve çekişmeli bir seri sonunda Papara Supermassive 3-2 lik seyir zevki yüksek bir seriyle kupayı kaldırmaya hak kazanan taraf oldu ve lig tarihindeki kupaları arasına bir yenisini daha ekledi.

 

Her ne kadar seyirci gözüyle izlemesi keyif veren Pandalar’ın yolculuğu teorik olarak mutlu bitmemiş gözükse de ülkemizdeki e-spor alanındaki yeteneklerin fark edilmesi ve 5 Ronin ekibindeki oyuncuların ileride ne kadar başarılı yerlere ulaşabilecekleri düşünüldüğünde aslında kaybeden bir tarafın olmadığı da topluluk tarafından fark edildi. 5 Ronin ekibi ve genç yetenekleri, bu sezon sergiledikleri hünerleriyle kucak dolusu sevgi ve övgüyü fazlasıyla hak ettiler ve adlarını belki de tarihin sayfalarına bu mucizevi yolculuklarıyla yazdırdılar.

 

Anıl Erduran

Yazı oluşturuldu 5

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön